Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią
Borderline personality disorder, czyli po polsku osobowość chwiejna emocjonalnie podtypu granicznego, to poważna sprawa, o której nie mówi się tak dużo jak, na przykład, o chorobie dwubiegunowej. Książka Moniki Kotlarek pod tytułem „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią” to próba zmienić stan rzeczy.
O czym jest dana publikacja?
„Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią” to pozycja napisana przede wszystkim dla osób z osobowością borderline, ich bliskich, a także terapeutów. Książka opowiada o tym, czym jest borderline i jak się różni od chorób i zaburzeń psychicznych. Poza wiedzą naukową autorka dzieli się z czytelnikami również poradami: jak nauczyć się żyć z borderline, czy też, jaka terapia jest skuteczna w tym przypadku. Niezwykle poruszające są też fragmenty, w których autorka dzieli się swoimi obserwacjami i historiami osób ze stwierdzonym borderline.
Książka podzielona jest na części:
- Oswajamy borderline, gdzie opowiada się o danym zaburzeniu osobowości;
- Mam borderline, gdzie podana jest lista kontrolna BPD, a także dużo ćwiczeń;
- Kolejna część jest przeznaczona dla bliskich osób, które mają osobowość borderline;
- Ostatnia część książki przedstawia historie osób z borderline.
O autorce „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią”
Książka została napisana przez Monikę Kotlarek - psycholożkę, która jest najbardziej znana w Polsce ze swojego bloga pod tytułem Psycholog pisze. Autorka od 2012 roku w swoim blogu dzieli się wiedzą z zakresu psychologii i psychoterapii i popularyzuje wiedzę o zdrowiu psychicznym.